Как правилно да перем и сушим дрехите според материята им

Убедени сме, че постоянно във вас възникват въпроси, като: коя дреха как се пере; коя програма на пералнята да избера за да не се развалят любимите дрехи на децата; сушилнята щадяща ли е към тези материи...
Ето как уверено да се справяте с тази задача:
Ще започнем с една от най-масовите материи, а именно памука. Както знаете вече от предната стария в нашия „.........“ тя е най-здравата, удобна и гъвкава тъкан. Тези тъкани могат да се перат с различни перилни препарати и по всякакъв начин. За най-добри резултати на изпиране (ако има и петна) перете с топла вода и нормален цикъл на пералнята. Ако ползвате сушилня гледайте тя да е на по-ниска температура (за да се предотврати свиване).
Може да се ползват различни препарати за петна без да се притеснявате, че това ще нарани тъканта. В по-студена вода може да перете дънки за да задържите техния цвят по-дълго. Много внимателно четете етикета и ако там изрично са посочени градусите – перете на тях. Обикновено за памучн дрехи препоръчват 30 градуса.
Памучни ризи – сушете на закачалка
Памучните панталони/джинси – перете обърнати и веднага след това изгладете за да отстраните твърдотта им.
Едни от най-цветните, също здрави и лесни за поддръжка дрехи са от полиестер. Изцяло изкуствено създадена материя. Повечето от тези дрехи могат да се перат на висока температура. Когато искате да премахнете петно от тези дрехи е необходимо да се изчака 10-15 мин. преди да се изперат. Когато преминете към изсушаване на дрехите бъдете внимателни към обороти и температурата на сушене, т.к по-високите скорости и градуси могат да намачкат полиестерните дрехи. Ако е необходимо гладене то трябва също да бъде на много ниска температура и в някой случай може да ползвате допълнителен плат върху полиестерната дреха който да гладите (за да се предотврати евентуално разтапяне на материята).
Ленът е страхотното решение за лятото и не само, макар че се мачка много бързо. Той е много издръжлив и мек. Особеностите който има при поддръжката са е че може да понесе пране в пералня или на ръка, но не и химическото. Когато перете такъв тип дрехи е хубаво да не препълвате пералнята т.к тази материя има свойството да адсорбира много голямо количество вода. Максималната температура е 60 градуса. И когато преминете към сушене, гледайте да вадите ленените дрехи докато са още влажни, так ще си спестите гладене J Когато има нужда от изглаждане го направете с гладене на пара.
Вискоза се нарича още „изкуствена коприна“ има свойството да диша като памука, да е нежна като коприната и да е изключително лека. Препоръчва се предимно пране на ръка, не се препоръчва да се ползва центрофугира за да не загуби формата си. Гладенето да става отново под пара.
И най-позната от много време на сам материя Коприната: мека, здрава със страхотен блясък. Тази тъкан е много деликатна и трябва да се пере с продукти за деликатни тъкани. Ако не искате да си купувате такъв тип препарат може да ползвате бебешки шампоан, той е много добър избор за пране на ръка – ще почисти и съживи влакната. Материята е твърде деликатна, тънка и нежна затова никога не я слагайте да се суши в сушилнята, а я оставете сама да исъхне. Това няма да ви отнеме време, НО НИКОГА не я оставяйте на пряка слънчева светлина, защото може да промени цвета са. Ако все пак се случи и дрехата ви промени цвета си, може да я накиснете в 1 част кислородна вода, 3 части вода и 1-3 капки амоняк, след което обилно изплакнете.
Ликрата или така наречената още еластан е също много любима наша материя т.к тя ни носи много комфорт през ежедневието. Позволявайки ни да бъдем много по-гъвкави J Дрехите с ликрата могат да се перат в пералня и на ръка. Хубаво е да се избягват горещите води и температури, т.к могат да разтопят еластичните влакна или да ги накъсат.
Най-любимата материя, която ни пази от студените дни е вълната. Тя покрива и един от най-големите аспекти от текстилната промишленост, т.к може да се намери в много различни дрехи, а и е лесна за боядисване. Препоръчително е да се пере в хладка вода, т.к студената вода може да предизвика свиване на вълнените нишки. Тя е по-тежка, затова хубаво да не препълваме също пералнята. Съобразете колко количество вълна има във вашата дреха, т.к сега тази материя се преработва с много други и понякога заради това се препоръчва химическо чистене.
BGdreshki.com ви пожелава пране, катодетска игра!
Оставете коментар