Съдържание:

  1. Защо НЕ трябва да казвате НЕ често? 
  2. С какво можете да замените: „НЕ!” в някои ситуации?
  3. Кога трябва да казвате: „НЕ!”?
  4. А Вие, кога казвате: „НЕ!” на детето си?

Всеки родител иска да предложи най-доброто на своите деца. Въпреки това с времето, ежедневието Ви може да Ви притисне в ъгъла. На раменете Ви се изсипват толкова много отговорности – от осигуряване на безопасна среда и възпитание до  избор на качествени детски дрешки и принадлежности. 

Всичко това превръща казването на: „Не!” в инстинкт, независимо дали детето се опитва да бръкне в контакта или Ви моли да играете заедно.  Именно това е един от най-деликатните аспекти на родителството. На пръв поглед отрицателният отговор може да изглежда като пречка за изразяване на индивидуалността, но в действителност е ключов фактор за поставяне на границите и научаване на ценностите.

Не знаете в кои ситуации трябва да казвате: „НЕ!”? В тази статия ние, от БГ Дрешки, ще Ви споделим мнението на специалистите кои са правилните моменти и подходящия начин да го правите. 


Трябва ли да казвате на детето си: „НЕ!”?


Защо НЕ трябва да казвате НЕ често? 

Да откажете на детето си не е свързано с това да ограничите свободата му или да възпрепятствате развитието му. То стои в основата на балансираното възпитание, базирано на уважение, насърчаване, самостоятелност и състрадание.

Казването на „НЕ!” може да бъде акт на грижа и възпитаване на самоконтрол, осигурявайки структурирана среда, в която те могат да развиват своите умения. Като родител Вашата роля е да направите отказа не само необходимост, а и вдъхновяващо средство за развитие. Целта е да помогнете на малкия си приключенец да се справи успешно с предизвикателствата на живота.

Въпреки това, специалистите препоръчват да използвате: „НЕ!” само, когато е необходимо и да не бъде винаги включено в комуникацията Ви. Причината е, че когато го казвате често:

Се понижава неговата стойност

Използването на отрицателни твърдения много често намалява ефекта на тези думи в дългосрочен план. Трябва да използвате: „НЕ!”, само когато наистина го мислите. Целта Ви трябва да бъде да възпитате детето си как да постъпва правилно, а не да му правите забележки за незначителни неща.

Например - неправилно е да го използвате всеки път, когато се катери на нещо. Има голямо значение дали става въпрос за нисък диван, висок прозорец или опасно място. Когато за всички ситуации използвате една и съща дума, детето Ви стига до извода, че това е нещо обичайно. 

Дори нещо повече – започва да не й отдава нужното значение. В крайна сметка, "НЕ" започва да губи своето въздействие върху него. И дори да започнете да крещите: „НЕ!”, неговият ум няма да си направи труда да го обработи. 

Затова е по-добре да му казвате: „Не го прави, можеш да паднеш!”, когато ситуацията наистина е опасна и застрашава живота му. Избирайки и преценявайки правилно случващото се, ще научите малкия си приключенец, че това е наистина важна дума, на която да обръща внимание. 

Ги прави по-предизвикателни

Малките деца са любопитни, обичат да изследват света около себе си и да изпитват Вашето търпение. От една страна, ако постоянно им повтаряте: "НЕ!", това може да ги  обезкуражи от желанието да опитват нови неща или да научат повече за заобикалящата ги обстановка. 

От друга, някои могат да станат още по-инатливи и твърдоглави. Това може да доведе до поведение, което е трудно за контрол и до конфликти в отношенията помежду Ви. Балансът е ключов – важно е да се установят ясни и последователни граници, които да му помогнат да разбере какви са социалните норми и ограничения. Същевременно е необходимо да се насърчава независимостта и любопитството му по начин, който да бъде конструктивен и подкрепящ.

Се появява чувството, че са винаги прави

Едно от най-важните неща при отглеждането на деца е да ги научим как да бъдат издръжливи. Децата са склонни да придобиват повече права, чувстват се, че хората около тях им дължат нещо, не само когато са отгледани с толкова много привилегии, но и когато са твърде много контролирани. 

Затова, както вече споменахме - балансът е от значение. Когато казваме често: "НЕ", Вие ги лишавате от привилегията да сгрешат и да се поучат от грешките си. Освен това, отнемаме им отговорността, която идва с това.

Ако не им давате достатъчно отговорности или не им позволявате да се справят с неуспехите си, това може да ги отведе по пътя, по който няма да имат възможности за успех в живота. Те могат да започнат да се чувстват, че сте длъжни да решавате вместо тях и няма да могат да се грижат сами за себе си.


Трябва ли да казвате на детето си: „НЕ!”?


С какво можете да замените: „НЕ!” в някои ситуации?

Когато искате да възпитате детето си, има много начини да изразите несъгласието си като родител или да му покажете, че искането му не е подходящо. Например:

  • Съжалявам, но мисля, че това не е добра идея, защото...
  • Разбирам че искаш да играеш във водата сега, но проблемът е, че... 
  • Сега е неподходящият момент. Хайде да го запишем и да го вземем следващия път.
  • За съжаление, няма да се справиш с това, защото...
  • Моментът е неподходящ. Можем да го направим заедно по-късно.

Ключов момент при изразяването на несъгласието си е да посочвате истинската причина и да им обяснявате максимално подробно като на възрастни хора. Водете целенасочена комуникация с тях и не прикривайте чувствата си.

Опитайте се да им съчувствате, преди да разсъждавате с тях. Попитайте ги защо искат да направят въпросното нещо и как биха се почувствали, когато го направят. Споделете им, че разбирате чувствата им и добавете в правилния момент едно „но“, след което да им обясните защо не е подходящо в случая да постъпят по този начин. 

Перифразирайте рязкото „не“ в положителна молба. Вместо „Не, не бягай“, кажете им „Моля, опитай се да вървиш до мен“. Вмъкнете малка игра или забавление. Например им кажете: „Защо не ходим един до друг по-бавно, за да можем да играем на...”. 

Бъдете конкретни относно това, с което не сте съгласни и предложете компромис. Вместо да казвате: „Не, сега не можем да гледаме телевизия“, кажете „Твърде късно е да гледаме телевизия в момента“.

Кога трябва да казвате: „НЕ!”?

Вече знаете, че е много важно да използвате отрицанията внимателно. Специалистите препоръчват да го правите в следните ситуации:

Когато става въпрос за безопасността

Ако детето Ви извършва действия, които могат да му навредят, като играе с опасни предмети или се опитва да се качи на опасно място, категоричният отказ е наложителен. Осигуряването на безопасност е основна отговорност на родителите и е важно да поставите ясни граници. 

Например - когато се дърпа на паркинга или докато пресичате шосето. Децата са прекалено ниски и много шофьори не могат да ги видят. Затова е важно да бъдете твърди, без значение от недоволството им. 

При неподходящо поведение

Ако детето Ви проявява агресивно или неподходящо поведение, като удря другите деца или не спазва основни социални норми, трябва да му покажете ясно, че това е неприемливо. Важно е да обясните причините зад Вашето „НЕ“. Това ще му помогне да осъзнае какво е направило и да разбере последствията от своето поведение.

Когато е необходимо да се установят граници

Детето трябва да разбере, че не всички желания могат да бъдат удовлетворени, и че има правила, които трябва да се спазват. Например, отказът на сладко, гледане на телевизия или играене на видеоигри е начин да се установят здравословни навици и граници.

За да се насърчи самодисциплина

Понякога е нужно да казвате „НЕ“, за да му помогнете да развие самодисциплина и умения за справяне с разочарования. Ако то не може да получи нещо веднага или не получава всичко, което иска, детето Ви ще научи важни уроци за търпение и упоритост.


Трябва ли да казвате на детето си: „НЕ!”?


А Вие, кога казвате: „НЕ!” на детето си?

Споделете с нас в коментарите и не забравяйте – ние, от БГ Дрешки, сме родители също като Вас и сме винаги готови да Ви помогнем.

Разгледайте нашия онлайн магазин и се насладете на нашите страхотни предложения в НОВАТА ни колекция от детски дрешки.